top of page
  • Olgun Ravi

F Grubu: Portekiz

Ronaldo'lu Portekiz, turnuvanın favorileri arasında!
Portekiz

Portekiz elemelerde 10’da 10 yapan tek takımdı. Ayrıca 36 golle en çok gol atan, 2 golle en az gol yiyen takım oldular. Ama gruplarındaki takımlar zayıftı. Şimdi daha dişli rakiplere karşı ne yapacakları merak ediliyor.


Sahada Portekiz’i 3-4-3, 4-3-3, 4-2-3-1 ya da 4-4-2 dizilimiyle görebilirsiniz. Dikey oynamayı seven bir takım. Orta sahanın hareketliliğiyle topu ileri taşıyorlar. Teknik direktör Martinez oyuncularına özgürlük tanıyor. Defansif olarak, savunmayı ileride kurup çizgiler arasındaki boşlukları kapatıyorlar. Topu kaybettiklerinde, olabildiğince çabuk kazanmak için baskı yapıyorlar.


Her bölgede çok iyi oyuncuları var ama hücum gücünün büyük kısmı Bruno Fernandes’ten geliyor. Elemelerde 7 asist yaptı, duran toplarda 24 ve toplamda 37 pozisyon üretti.


Cristiano Ronaldo 39 yaşında ama hâlâ bıçak gibi keskin, son hazırlık maçında bunu gösterdi. Fernando Santos’un gidip Martinez’in gelmesiyle yeniden sahaya dönen Portekizli efsane, turnuvadaki pek çok rekoru da elinde tutuyor.


Takımın genç yıldızı, Benfica’da oynayan 19 yaşındaki Joao Neves. Deli dumrul ise Cancelo. Duygusal bir futbolcu, çok becerikli ama bazen saçma sapan hatalar yapabiliyor.

 

Comments


bottom of page