top of page
  • Yazarın fotoğrafıLisan Tatlıdil

İspanyolca Öğrenmek Size Ne Kazandırır?


Renkli bir dünya

Bir dili öğrenmeye başlamadan önce, “Bu dili niçin çalışıyorum?” sorusuna açık cevaplar bulmak çok önemlidir. (Neden derseniz, sizi şu yazıdaki 2. maddeye alalım). Böyle açık cevaplar hem çalışmaya başlamadan önce yanıltıcı duygulara kapılarak yanlış seçimler yapmamızı önler hem de öğrenme sürecinde zorluklarla karşılaştığımızda bize niçin devam etmemiz gerektiğini hatırlatır. İspanyolca öğrenmek için elbette herkesin kişisel sebepleri olabilir. Fakat bu yazıda genel sebeplere değinmek istiyoruz. İspanyolca öğrenmenin getirileri nelerdir? İspanyolcaya vakit ayırmak orta ve uzun vadede bize ne kazandırabilir? Hep birlikte bakalım:
Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir:

2023 verilerine göre yaklaşık 500 milyon kişinin anadili İspanyolca. Öğrenenler ve ikinci dil olarak bilenler de hesaba katılırsa, dünyada yaklaşık 600 milyon kişi İspanyolca konuşuyor. Yani İspanyolca, size 600 milyon kişilik yeni bir dünyanın kapılarını açabilir. Başka bir dilin aracılığına ihtiyaç duymadan bu dünyayla irtibat kurabilirsiniz.

Ciudad de México

İş dünyası

İş dünyasında sizi bir adım öne geçirebilir:

Öz geçmişteki dil becerileri, kişinin hem zihinsel yeterliklerini hem de ne kadar donanımlı olduğunu (ya da olmak istediğini) gösteren bir işaret olarak yorumlanıyor. Bu nedenle ikinci yabancı dil, çoğu kez kullanmayacak olsanız bile, iş dünyasında sizi bir adım ileri taşıyabilir. Öte yandan, tercih ettiğiniz ikinci yabancı dil İspanyolcaysa, bazen gerçekten bu beceriyi kullanmanız gerekebilir, hatta sadece bu nedenle istihdam edilebilirsiniz. Bunun birkaç sebebi var: Öncelikle, Güney Amerika nüfusunun önemli bir kısmı İngilzce bilmiyor. Dolayısıyla bu pazara yönelen şirketler için İspanyolca bilen nitelikli işgücü gerekiyor. Ayrıca, son yıllarda Türkiye’ye Güney Amerika’dan çok fazla turist geliyor. Turizm sektöründe faaliyet gösteren birçok işletme bu nedenle İspanyolca bilen işgücüne ihtiyaç duyuyor. Son olarak, Türkiye’deki İspanyolca konuşan kişi sayısı gerçekten az. Az bulunan kıymetlidir!


Her şey para değil:

İspanyolca bir Latin dilidir. Fransızca, İtalyanca, Portekizce gibi aynı aileden gelen diğer Avrupa dillerine yalnızca gramer yapısıyla değil, ortak kelime dağarcığıyla da çok benzer. İspanyolca size diğer Romen dillerine ilişkin güçlü bir ön bilgi ve kavrayış kazandırabilir, böylece bu dilleri anlamayı ve öğrenmeyi sizin için çok kolaylaştırabilir.

Latin Amerika'nın kesik damarları!

İspanyolca konuşulan ülkeler


Çok farklı kültürler tanıyabilirsiniz:

Her dil yeni bir kültürün kapısını açar. Ama İspanyolca için durum biraz daha farklı: Çok geniş bir coğrafyada, çok fazla ülkede konuşulduğu için, bu dille birçok farklı kültürü gezmek de mümkün oluyor. Meksika’dan Arjantin’e, İspanya’dan Küba’ya, Şili’den Kolombiya’ya, İspanyolca günümüzde toplam 21 ülkenin resmî dili. (ABD’de en çok konuşulan ikinci dil olduğunu da ekleyelim).


Yukarıda sıraladığımız sebeplerden dolayı, İspanyolcanın önemli bir ikinci yabancı dil seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Eğer İspanyolca öğrenmek istiyorsanız, YouTube kanalımızdaki ücretsiz video derslere bir göz atabilirsiniz. Peki sizin İspanyolca öğrenme sebebiniz nedir?

Comments


bottom of page